Blíži sa technologická studená vojna?

Táto vojna by mohla donútiť africké krajiny – v budúcnosti – vybrať si medzi americkou a čínskou technológiou.
 
Väčšina Afričanov, ktorí sa dnes pripájajú k internetu, pravdepodobne používa čínsky smartfón, ktorý je poháňaný čínskou sieťou a aspoň polovicu času ho postavil čínsky technologický gigant Huawei.

mobil
 
"Huawei vybudoval obrovské riadky súčasnej africkej IT infraštruktúry a ak sa USA podarí ochromiť spoločnosť, otrasy by mohli byť veľmi bolestivé pre rýchlo sa rozvíjajúci technologický sektor v Afrike, ktorý sa teraz spolieha na spoločnosť vo Washingtone," Eric Olander z Južnej Afriky na základe projektu China Africa, hovorí.
 
Americký prezident Donald Trump vedie verejnú kampaň, v ktorej nalieha na amerických spojencov, aby znížili vzťahy s Huawei a uviedli, že technológia spoločnosti je okrem iného bezpečnostným rizikom, pretože čínskej vláde umožnila špehovať.
 
Kampaň v USA by mohla vyvolať to, čo Eric Schmidt, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Google, predpovedal, že bude nevyhnutným rozdvojením internetu, medzi "čínsky vedeným internetom a nečínskym internetom vedeným Amerikou".
 
"Nie je to naša bitka, namiesto toho by sme sa mali zamerať na to, čo pre nás funguje," povedala.

huawei
 
Africké krajiny by sa namiesto toho mali spojiť, aby vzdelávali ľudí o tom, čo je v stávke, a dúfajme, že sa dohodnú na zákone EÚ o ochrane údajov na ochranu afrických spotrebiteľov, uviedla Kariuki.
 
Toto je pravdepodobne čas, keď Afrika uvažuje o vývoji vlastných technológií relevantných pre svoj trh namiesto toho, aby boli pasívnymi spotrebiteľmi. Chcem vidieť africké krajiny, aby sa stretli a tlačili proti tejto plíživej digitálnej kolonizácii.
 
Zatiaľ čo sa nedávne obavy zameriavajú na komunikačné siete na Západe, existujú aj obvinenia z predchádzajúceho narušenia bezpečnosti v Afrike.
 
Kritici operácií Huawei poukazujú na správu z januára 2018 vo francúzskom denníku Le Monde, ktorá zistila, že počítačový systém v sídle Africkej únie v hlavnom meste Etiópie, Addis Abeba, bol údajne ohrozený.