Kvety vždy pestujte medzi zeleninou

Najdôležitejším dôvodom, www.celigova.sk/preco-je-dobre-pestovat-kvety-medzi-zeleninou/ je prilákať včely a ďalší prospešný hmyz. Bez včiel, ktoré sa radi zastavia vo vašej záhrade a občerstvia sa nektárom a všetko opelia, by vaša úroda bola mizerná.

květy


Okrem toho pestovanie kvetov v blízkosti vašej zeleniny tiež podporuje populáciu opeľovačov a biodiverzitu. Môžete tiež pestovať špeciálne kvety na prilákanie motýľov, kolibríka a ďalších žiaducich druhov.


Ste pripravení začať? Než si objednáte svoje semená, je tu pár tipov, ktoré je dôležité mať na pamäti najmä pri výbere odrôd kvetov vhodných do vašej zeleninovej záhradky.

 
Pozor na čas kvitnutia

Na to, aby spoločná výsadba s kvetinami fungovala, musíte vybrať kvety, ktoré budú kvitnúť súčasne s vami vysadenou zeleninou. Treba zosynchronizovať plán výsadby. Je dobré umiestniť medzi zeleninu rôzne kvety, aby ste zabezpečili nepretržité kvitnutie počas celej vegetačnej sezóny.

 
Zvážte tvar kvetín

Kvety, ktoré priťahujú kolibríky, nie sú rovnaké ako tie, ktoré priťahujú včely alebo užitočné osy. Tvar kvetu uľahčuje alebo sťažuje prístup k nektáru a peľu rôznym druhom. Ak chcete prilákať včely a iné opeľovače, vyberte kvety s kompozitným tvarom, ako sú cínie, sedmokrásky, slnečnice…

 
Doprajte im priestor

Kvety roztrúste medzi zeleninu, nesaďte ich na jednu kopu. Môžete vysadiť napríklad rad kvetov, po ktorých nasleduje rad zeleniny, alebo ich môžete zasadiť spolu do rovnakého radu, je to na vás. Zvážte strategické využitie kvetov, aby ste rozdelili riadok, aby ste naznačili, kde sa končia vaše sladké papriky a začínajú štipľavé papriky. Alebo kvety môžu tvoriť okraj záhonu.

výsadba

 
Dbajte na výšku kvetov

Nechcete, aby vaše kvety súťažili s vašou zeleninou o slnečné svetlo, takže si vyberajte väčšinou nízko rastúce kvety. Niektoré plodiny (napríklad hlávkový šalát) môžu mať v letných mesiacoch malý tieň, takže niekedy je rozumné ísť do vyššej odrody.

Ohodnoťte příspěvek