Čoraz viac sa do popredia dostáva vykurovanie domácnosti pomocou obnoviteľných zdrojov v energie, ktoré majú v budúcnosti významné a všestranné využitie. Fotovoltaický panel, solárny panel, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu alebo veterné turbíny zažívajú revolúciu a ich význam spočíva v šetrení životného prostredia a efektívnom spôsobe vykurovania domov a bytov. Ochrana životného prostredia ekologickým spôsobom vykurovania navyše môže pomôcť užívať všetky krásy a zdroje, ktoré nám Zem ponúka, aj pre ďalšie a ďalšie generácie. Význam fotovoltiky je už známy už niekoľko desaťročí, keď v roku 1839 prišiel na tento objav francúzsky fyzik A. E. Becquerel. V minulosti sa fotovoltaický panel a články využívali iba na potreby kozmických programov, avšak neskôr si našli uplatnenie aj v ďalších oblastiach ľudského života.
Fotovoltika je revolučný spôsob v oblasti vykurovania
Vďaka efektívnej fotovoltike vieme premeniť solárnu energiu na elektrickú energiu, čo je veľmi významný a revolučný krok. Slnko je totižto dostupné vo väčšine miest na Zemi a pre každého je jeho žiarenie dostupné zadarmo. Väčšina fotovoltaických panelov dokáže prijímať slnečné žiarenie aj keď je zamračené, prípadne z odrazov z okolitých budov. Ďalšou nesmiernou výhodou fotovoltiky je to, že sa dá použiť všade tam, kde chýbajú klasické zdroje energie. Mnoho krajín a miest okolo rovníka je chudobných a nemôžu si dovoliť vystavať elektrické elektrárne, tak práve fotovoltaický panel alebo solárny panel môže byť šťastným riešením. V týchto krajinách navyše svieti slnko skoro nepretržite, takže investícia sa do niekoľkých rokov vráti. S využívaním slnečnej energie nevznikajú žiadne škodlivé emisie, resp. iba v minimálnom množstve. Vďaka zavedeniu kvalitného fotovoltaického systému sa dá tiež obmedziť závislosť krajiny či mesta od dodávky ropy, ktorej zásoby sa pomaly ale isto míňajú.
Fotovoltaický systém sa dá použiť pre domácnosti, ktoré chcú mať ekologický zdroj vykurovania. Investícia do tohto systému je síce vyššia ako do klasického vykurovania pomocou dreva či drevených brakiet, ale jeho účinnosť je špičková. Fotovoltaický panel sa dá umiestniť na strechu vašej chalupy, domu alebo bytovej jednotky v rôznom uhle a požadovanej veľkosti. Navyše jeho životnosť sa pohybuje v priemere od 25 do 30 rokov, čo ocenia aj vaše deti. O výbere fotovoltaického panelu a celého systému sa však neváhajte poradiť so skutočnými odborníkmi zo spoločnosti www.viessmann.sk, ktorá sa venuje obnoviteľným zdrojom vykurovania už niekoľko rokov.