Obrazy Repina

Kedysi v detstve od priateľky som dostala zošit, v ktorom boli reprodukcie významných autorov. Chodila som vtedy na výtvarnú školu a páčili sa mi obrazy. Nikdy som sa nenaučila maľovať. Láska k výtvarným dielam z ľudovej školy umenia mi ale zostala aj dnes.   Pri svojich cestách po svete nikdy nevynechám možnosť navštíviť galériu. Pozrieť si obrazy. Postáť chvíľu pre […] continue reading »

Black Books alias humorný sitcom britskej produkcie

Anglická kultúra mi prišla v podstate odjakživa vo viacerých smeroch sympatická, predovšetkým tá mediálna. Takisto mi je sympatický britský humor, jednoducho mu rozumiem, je mi blízky a dokáže ma rozosmiať. Ak spojí britský humor s mediálnou kultúrou, je to zaručený spôsob zábavy. Výsledkom sú tak následne skvelé humorné anglické seriály na BBC, ktoré sa vďaka […] continue reading »

Zlatá malina, nelichotivý opak Oscara. Kto je jej držiteľom?

Pojem Oscar si spájame so skutočne prestížnym a úcithodným ocenením, ktorým sú vyznamenaní iba tí najlepší z filmového prostredia. Jedno je isté. Na umelcov s týmto ocenením filmový svet už len tak ľahko nezbadne, ich meno zostane podobne nezmazateľným aj pre filmových divákov. Okrem ocenenia Oscar ale poznáme i oveľa menej lichotivé uznanie v podobe […] continue reading »

Len žiadny zbytočný stres!

• Existuje obdobie, alebo určitá možnosť realizovania svojich vlastných záujmov, činností, či niekedy skôr oddychu, ktorú má rád asi každý a nesie názov dovolenka.Oddych na dovolenke je však takisto potrebný, aby človek „dobil baterky“, aby načerpal novú energiu a aby si dal do poriadku svoju unavenú náladu.Nebojme sa jej a využijeme ju naplno! To […] continue reading »

Nuda? Možno chýba šport a pohyb

Poznáme ľudí, ktorí športové aktivity vyhľadajú skoro vždy, kedy majú čas a dokonca v každom ročnom období. Potom poznáme ten druhý typ. Ľudí, ktorí nad športovými aktivitami skoro nikdy nepremýšľali a ani ich nelákajú. A potom je tu ten stred, príležitostní športovci. Každopádne ale mnohým typom príde zaujímavá športová aktivita snowboarding . Aj pokiaľ ju […] continue reading »

Maximum pôžitku z minima

Umelecký smer minimalizmus sprevádzal kultúru 20. storočia. Ide o zaujímavý výtvarný smer, kedy krása spočíva v jednoduchosti. Cenili sa umelecké výtvory, ktoré vynikali svojou jednoduchosťou a minimalizmom. Teda vytvorte dielo, stavbu, maľbu,hudbu, ktorá obsahuje minimum farieb, vzorov, hudobných nástrojov a predmetov, no pritom musí zaujať a osloviť. Na umelecké stavby sa používal minimálny výber materiálu, […] continue reading »

Najkrajšia budova a Architektúra

Ø  Nie som si istý či minule roky tie to ocenia boli organizované , no tento rok viem že hodnotitelia chodili po celom Slovensku a hľadali najkrajšiu budovu či architektúru. Porota totiž posudzovala projekty ktoré im ľudia poslali. Oproti Rakúsku sme bola krajná ktorá sa hlásili s verejnými budovami . Neboli to budovy ako napríklad […] continue reading »

Knihy, ktoré musíte prečítať

Určite sa však s nami zhodnete na tom, že v svetovej literatúre sú autori, ktorých diela by si mal prečítať určite každý. Ľudia sú rôzni a pre každého z nás je dôležitý iný autor či autorka. Klasické diela však ovplyvnili každého z nás. Možno si to ani neuvedomujeme, ale vzhľadom na to, ako je filmové umenie ovplyvnené rôznou literatúrou sme […] continue reading »

Kam na kultúrne podujatie?

Kultúra je extrémne dôležitá vec, jej udržiavaním si v sebe držíme aj tradície a najmä našu históriu. Preto by sme jej mali venovať oveľa väčšiu pozornosť, ako sme zvyknutí a určite k nej viesť aj vaše deti. Čo však, keď ani sami neviete, kam by ste mohli chodiť za kultúrou? A čo z nej vás […] continue reading »

Prišli ako povodeň a nikto ich nedokázal zastaviť

Mongoli sú národom jedinečným. Sú známy predovšetkým svojim kočovným spôsobom života, ktorým pripomínajú jedine beduínske kmene v severnej Afrike. Nestavali mestá, hrady, či kaštiele. Všetko, čo mali, si niesli na chrbte koňa, či na voze. Celé rodiny a kmene sa neustále presúvali a stavali dočasné tábory. Expanzia Tesne po vzniku Mongolskej ríše započal Džingischán mohutnú výpravu do Číny, Ázie, […] continue reading »