Knihy, ktoré musíte prečítať


Určite sa však s nami zhodnete na tom, že v svetovej literatúre sú autori, ktorých diela by si mal prečítať určite každý. Ľudia sú rôzni a pre každého z nás je dôležitý iný autor či autorka. Klasické diela však ovplyvnili každého z nás. Možno si to ani neuvedomujeme, ale vzhľadom na to, ako je filmové umenie ovplyvnené rôznou literatúrou sme ovplyvnení aj my. Ktoré diela sú však naozaj kultové? A ktorí spisovatelia budú skutočne veční?

knihy

J. D. Salinger, Kto chytá v žite
Kniha, ktorá neustále dostáva generáciu mladých ľudí, aj keď je to už nejaký ten piatok od prvého vydania. Dospievanie je ťažké, v tom sa asi všetci zhodneme. Práve kontroverznosť knihy, ktorá je plná vulgarizmov, sexuality a hnevu je to, čo ju robí neopakovateľnou. Nie nadarmo je to aj dielo, ktoré sa dostalo do povinnej literatúry. Môžeme potvrdiť, že v nej bude určite ešte veľmi dlho.

L. M. Montgomeryová, Anna zo Zeleného domu
Jeden z najkrajších dievčenských románov vôbec, dokonca sa odvážime tvrdiť, že možno aj naozaj najlepší. Opäť za všetko hovoria predané kusy, a to, že ju milujú aj dievčatá dnešnej doby. Príbeh ryšavej siroty, ktorá robí neplechu je naozaj mimoriadny, opisy prostredia sú jednoducho dokonalé a nájde sa v ňom skutočne každé mladé dievča. Za spomenutie stoja aj ďalšie diela od úspešnej autorky, no toto je určite prelomové.

grafika

L. N. Tolstoj, Anna Karenina
Kniha, ktorá je možno trochu ťažšia na prečítanie a vyžaduje si naozaj veľmi veľa času a pochopenia, no v konečnom dôsledku to skutočne stojí za to. Ruskí spisovatelia to jednoducho vedia, aj keď nie každému sedí štýl, ktorým sa veľa ráz uberajú. Určite to nie je žiadne dovolenkové čítanie a možno sa budete vracať dozadu, ale môžete nám veriť, že toto je tá pravá klasika.
 
Nezáleží na tom, ktorú z týchto titulov si vyberiete. Podstatné je, že čítate. Takýmto spôsobom sa zachováva kultúra v každom z nás.