Kontrola vozidla pred odjazdom na dovolenku


Mnohí ju už majú za sebou, ale vy ste to ešte nestihli kvôli rôznym povinnostiam alebo vám to tak roste vyšlo. Natešený na cestu a pripravený vyraziť. Ale čo vaše auto? Skontrolovali ste ho dostatočne pred odjazdom na dovolenku?

karavan

Na čo nezabudnúť
V prvom rade si skontrolujte povinnú výbavu, ktorá musí zodpovedať jednak zákonom na Slovensku, ale aj krajine, do ktorej sa chystáte na dovolenku. Preto sa uistite či ste na niečo z povinnej výbavy nezabudli. Do povinnej výbavy si určite zabezpečte hasičský prístroj, ktorí vám môže zachrániť život. Nemala by chýbať reflexná vesta a výstražný trojuholník s náhradnými žiarovkami do svetiel.

                Určite skontrolujte stav motorového oleja a v prípade jeho nedostatočného množstva jeho potrebné doplniť. Premerajte tlak vo všetkých pneumatikách a rezerve. Nezabudnite doplniť čistiacu vodu do ostrekovačov lebo sa môže stať, že v priebehu cesty, väčšinou nad ránom alebo večer, „stretnete“ na ceste roj hmyzu, ktorý vám znemožní dobrý výhľad cez čelné sklo a blízkom okolí nebude čerpacia stanica, kde by ste si mohli čelné sklo očistiť. Za zmienku stojí určite kontrola všetkých potrebných dokladov a platná technická kontrola, plus poistenie vozidla.

tuning

Ak ste niekedy v predchádzajúcej dobe pred odjazdom na dovolenku spozorovali na vašom vozidle nejaké zmeny alebo čudné zvuky, tak si pre istotu nechajte vozidlo skontrolovať v servise. Možno vás to bude stáť niekoľko €, ale stále lepšie ako ostať niekde trčať cestou na dovolenku, na ktorú ste sa tak tešili. Ak dodržíte týchto pár zásad a vaše auto poriadne prekontrolujte, nemalo by sa vám stať, že vaše auto vás na ceste na dovolenku nepodrží a nechá vás napospas osudu.
Vám neostáva už nič iné len si tieto slová zobrať k srdcu a nenechať všetko na náhodu. Ako sa hovorí, „Jeden nikdy nevie.“ a takáto pomerne jednoduchá kontrola vozidla vás môže ušetriť od zbytočných nepríjemností za vysnívanou dovolenkou. Šťastnú cestu!