Zlatá malina, nelichotivý opak Oscara. Kto je jej držiteľom?


Pojem Oscar si spájame so skutočne prestížnym a úcithodným ocenením, ktorým sú vyznamenaní iba tí najlepší z filmového prostredia. Jedno je isté. Na umelcov s týmto ocenením filmový svet už len tak ľahko nezbadne, ich meno zostane podobne nezmazateľným aj pre filmových divákov. Okrem ocenenia Oscar ale poznáme i oveľa menej lichotivé uznanie v podobe Zlatej maliny. V skratke možno povedať, že ocenenie Zlatá malina má presne opačný význam, než uznanie v podobe Oscara. Teda vravíme o nelichotivom „ocenení“ týkajúcom sa prepadákov. Udalosť je oficiálna, ale zrejme vás neprekvapí, že jej nominanti či skôr víťazi sa jej poväčšinou odmietnu zúčastniť.

oskar

Udalosť Zlatá malina a jej korunácia sa udeľuje už neuveriteľných 38 rokov. Za túto pomerne dlhú dobu bol však niečim výnimočný práve minulý rok. Vôbec prvý krát si tento nelichotivý titul odniesol animovaný film. Niektorí už možno viete, že jeho meno bolo Emoji. Bol neslávnym víťazom na základe rozhodnutí o najhoršom scenári i réžií ako aj vyjadrenia, že filmový priemysel nám priniesol príbeh rozprávajúcich sa hovienok ( čo je vo svojej podstate pravdivým opisom deja, nejde o zbytočne nemravný slovník).

divadlo

Podľa kritikov bol ale minulý rok na ocenie Zlatou malinou dosť plodným a maľ veľkú konkurenciu.
Zlatá malina sa napríklad ušla i takým slávnym menám ako Tom Cruise a Mel Gibson. Ocenenie si pochopiteľne prevziať neprišli. Tom Cruise ho získal za stvárnenie hlavnej úlohy v toľko očakávanej novej verzii filmu Múmia.
Film Táta je doma bol podarenou, vtipnou a populárnou komédiou, ako aj jeho pokračovanie s názvom Táta je doma 2. V tomto druhom pokračovaní príde na rodinnú vianočnú oslavu starý otec rodiny, ktorý je však riadny drsniak a fungovanie rodiny prevráti opäť hore nohami. Úloha drsného starého otca bola zverená práve Melovi Gibsonovi. Ten si „vďaka“ nej odniesol víťazstvo v podobe Zlatej maliny.