TOP 10 hrozieb pre Váš počítač.


CONFICKER Ide o počítačového červa, ktorý napadá operačný systém Windows. Skúša odhadnúť uložené heslá. Infekcia umožňuje získať prístup k bankovým údajom, číslam platobných kariet, alebo uloženým heslám. Červ cieli na užívateľa komunikačných stránok, sociálnych sietí a e-mailových stránok.
 zásady ochrany údajů
CRYPTOWALL Ide o najrozšírenejší ransomware, ktorý zašifruje súbory na infikovanom počítači a potom za dešifrovanie žiada po užívateľovi zaplatení výkupného. Šíri sa pomocou reklamných a phishingových kampaní.
 
LOCKY Ransomware, ktorý napáda hlavne Windows. Malware posiela systémové informácie na vzdialený server a prijíma šifrovací kľúč pre zašifrovanie súborov. Potom je žiadané ako výkupné za odomknutie súborov, platbu vo forme digitálnej meny Bitcoin. Navyše pridáva informáciu aj do registra, aby ho nebolo možné odstrániť reštartovaním systému.
 
HACKER DEFENDERIde o rootkit pre Windows 2000, XP a NT. Upravuje rôzne funkcie vo Windows. Je veľmi rozšírený, pretože je voľne k dispozícii na internete a možno ho ľahko prepašovať do cieľových systémov.
 
ZEUSVeľmi rozšírený trójsky kôň, ktorý je najčastejšie používaný ku krádežiam bankových prihlasovacích hesiel. Zeus bol prvýkrát identifikovaný v roku 2007, kedy bol použitý ku krádeži informácií z amerického ministerstva dopravy. Malware je šírený predovšetkým prostredníctvom e-mailov.
 
HLUX Používa sa pri krádežiach bitcoinov a odosielanie nevyžiadanej pošty. Šíri sa pomocou spamu, ktorý obsahuje odkazy na ďalšie malware. Mení alebo kradne informácie, sťahuje a spúšťa škodlivé súbory. Šíri sa aj pomocou sociálnych sietí.
 
ROOKIE UA Malware určený ku krádežiam informácií. Získava informácie o užívateľských účtoch a odosiela ich na vzdialený server.
 
TINBA Bankový trójsky kôň, ktorý sa zameriava na európskych zákazníkov bánk. Na falošnej webovej stránke zobrazí správu, ktorá používateľa žiada, aby vyplnil svoje osobné údaje a prihlasovacie heslá.
 počítačová bezpečnost
ADWIND Mieri na systémy podporujúce Java prostredia. Rozosiela informácie o systéme a prijíma príkazy od vzdialeného útočníka. Použité môžu byť na zobrazenie správy, otvorenie URL, k aktualizácii malwaru, alebo k stiahnutiu, či spusteniu súboru.
 
CTB-LOCKER Zameriava sa na platformu Windows. Zašifruje všetky užívateľské dáta a potom požaduje platbu. Šíri sa ako SPAM, alebo príloha ZIP. Vyvíjaný a distribuovaný z Ruska.