Mechanický pomaranč


Kultová kniha, kultový film. Môžete si vybrať. Hlavný hrdina Alex so svojou bandou pácha niekedy až nezmyselné zločiny po celom meste, je krutý, pomstychtivý, iný a hlavne iracionálny. Svet tejto knihy je akousi drsnou antiutópiou v duchu orwellovho videnia sveta. Alexa nakoniec chytia, vyliečia ho však až tak, že hoci nie je schopný už ďalších násilností, zbavia ho však možnosti voľby, nerozoznáva dobro ani zlo, nemá na výber. Tohto námetu sa s úspechom zhostil slávny režisér Stanley Kubrick, ktorého film 2001: Vesmírna odysea sa radí medzi najlepšie filmy všetkých čias. Jeho Mechanický pomaranč je rovnako kontroverzný ako samotná kniha. Explitné zobrazovanie násilia a sexu v roku 1971 riadne rozvírilo hladinu pokojných filmových vôd.
 rozevřená kniha

Autorom predlohy je Anthony Burgess

John Anthony Burgess Wilson publikoval svoju prvú knihu až v 37 rokoch. Bol naozaj všestranný umelec, okrem písania románov či básní sa presadil aj ako hudobný skladateľ, libretista, jazykovedec, a tiež kritik v oblastiach nielen divadla, filmu a literatúry, ale aj napríklad takej gastronómie. V roku 1961 bol v Sovietskom Zväze na návšteve, tento spoznávací výlet ho svojsky inšpiroval k vzniku jeho asi najznámejšieho diela Mechanický pomaranč.
 kniha v čtečce

Pootvorte dvere príbehu

A navštívte aj vy spolu Alexovou bandou mliečny bar Korova ,dajte si špeciálne moloko, ochutené drogami, a sledujte so zatajeným dychom ako dokáže týchto mladíkov vybudiť až k extrémnemu násiliu… Ale až tak často sa chodí s džbánom po vodu, pokým sa nerozbije.
filmové zpracování
Alexa chytia a zavrú do väzenia, z ktorého existuje jediná cesta von, a tou je experimentálna liečba, po ktorej sa ľudia menia na krotkých baránkov.
 
Skúste sa však zamyslieť, či náhodou Alex svoje „vyliečenie“ len nepredstiera, celý príbeh by sa tak zmenil úplne od základov, je to na vás.