Ako pestovať kaktusy

Domáce kaktusy potrebujú:
1.       Dostatok svetla – Dostatočný prínos svetla kaktusom pomáha k nedeformovaniu, sú zdravé a nenapádajú ich škodcovia. Pri nedostatku svetla sa kaktusom stráca ich estetická hodnota, deformujú sa a nebudia takým príjemným, zdravým dojmom.

kaktus

2.       Miesto pri okne –Kaktusom vyhovuje pobyt blízko k oknu – ideálne k oknu na smerujúcemu na východ alebo na západ. Črepníky by nemali byť od okna vzdialené viac ako jeden meter. Ideálnym miestom pre kaktusy sú napríklad parapety.

3.       Občasné poliatie –Počas vegetačného obdobia ich stačí poliať len raz za 3 týždne. Menšie kúsky kaktusov sa polievajú častejšie než tie veľké, kaktusom sa totiž časom zvyšuje ich výdrž.

4.       Prihnojenie –Od marca do septembra (cez vegetačné obdobie) kaktusy zvykávame prihnojiť raz za 2 alebo 3 týždne.

5.       Letnenie –Cez letné mesiace pri tých najväčších horúčavách je ideálne kaktusy premiestniť do záhrady, na terasu alebo balkón, no nie na priame slnko, ale do polotieňa. Toto miesto by malo byť chránené voči nepriaznivému počasiu ako aj vetru alebo dažďom.

kytka

6.       Presadenie –Kaktusy je nutné asi každé 4 roky presádzať, tie menšie aj častejšie. Presádzať ich je možné iba od apríla do júla. Používa sa iba substrát určený špeciálne na pestovanie kaktusov. Nevyhnutná je drenáž, ktorá je určená na zabránenie hnilobe koreňov kaktusom po hromadení pôdnej veľkosti.

7.       Zazimovanie –Má silný vplyv na zdravotný stav a kvitnutie kaktusov. Pri nekvitnutí kaktusov je väčšinou dôvodom práve nesprávne zazimovanie. Kaktusy zimujú vo svetlej, chladnej a suchej miestnosti s teplotou okolo 10 stupňov. V žiadnom prípade sa na zimu neumiestňujú do vykurovaných miestností. Cez zimu majú kaktusy aj obmedzenú zálievku, počas januára a začiatku februára by mali dokonca vydržať úplne bez vody. Znovu riadne zalievať ich začíname v marci.