Čo by ste mali vedieť o podlahovom vykurovaní

Komfort, prísun tepla a minimálna prevádzka – to všetko v sebe spája podlahové vykurovanie. Ocenia ho nielen tí, ktorí majú radi nohy v teple, ale aj tí, ktorí majú malé deti. V domácnostiach sa s ním stretávame čoraz častejšie, pričom postupne vyraďuje klasické radiátorové vykurovanie. Niet sa čomu čudovať, oproti vykurovacej „klasike“ disponuje niekoľkými významnými výhodami. V priestore nezavadzia, vykuruje efektívne a dokonca hospodárnejšie. Ak aj vám tento spôsob vykurovania učaroval, pred jeho inštaláciou by ste mali poznať niektoré dôležité fakty.

domov

Pocit tepla vďaka podlahovému vykurovaniu

Podlahové vykurovanie je veľkým plusom najmä v zimných mesiacoch. Nie je podmienkou mať ho nainštalované v celom dome, mnoho ľudí ho umiestňuje len do kúpeľní. Pocit tepelnej pohody, ktorý so sebou prináša, si nevie vynachváliť jeho každý majiteľ. Ak sa pre podlahové vykurovanie rozhodnete, priestory vám bude vykurovať rovnomerne. Funguje na sálavom princípe, vďaka čomu sa teplo v miestnosti rozkladá rovnomerne. Ak by sme sa na rozloženie tepla zamerali z priestorového hľadiska, v horizontálnej polohe by mala byť teplota vo všetkých častiach rovnaká. Pri vertikálnom rozložení je to však inak – od podlahy smerom nahor by mala teplota postupne klesať. Rozdiel je približne 2-3 °C.

chodba

Podlahové vykurovanie a podlahové krytiny

Na systém podlahového vykurovania sa ukladá dlažba. Existuje viacero druhov podlahových krytín, ktoré sú použiteľné. Veľmi obľúbenými sú laminátového podlahy a keramická dlažba. Každý spomenutý typ má svoje pre a proti. Laminátová podlaha je charakteristická svojou rýchlou inštaláciou, odolnosťou a dlhou životnosťou. Rozdiel medzi laminátovou a keramickou podlahou nastáva v pocite chladu – zatiaľ čo je keramická dlažba vďaka vypnutému podlahovému vykurovaniu na dotyk chladná, laminátová si udržuje svoju stálu teplotu. Podlahové vykurovanie a podlahová krytina by sa mali navzájom dopĺňať. Pred výberom sa teda vopred s predajcom poraďte, či sa vami vyhliadnutá krytina dopĺňa s podlahovým systémom.

Kde hľadať osvedčené a dôveryhodné informácie o podlahovom vykurovaní

Rozhodnúť sa, že chceme v domácnosti podlahové vykurovanie nie je už v súčasnosti problematické. Mať dostatok informácií je dôležité. Na začiatku je dobré si čo-to o danej problematike prečítať z rôznych zdrojov. Ak sa však rozhodnete, že podlahové vykurovanie skutočne chcete, konzultujte svoje kroky už od počiatku s dodávateľom, ktorý vám bude toto vykurovanie inštalovať. Ak chcete nájsť dôveryhodného partnera, ktorý vám poskytne nielen férové ceny, ale aj ústretovosť, navštívte stránku www.vykurovanie24.sk. Okrem informácií tu tiež nájdete aj ponuku podlahových vykurovaní, ktoré táto spoločnosť ponúka.