Je impregnácia dreva skutočne dôležitá?

Drevo je veľmi obľúbeným stavebným materiálom. Zhotovujú sa z neho domy, ale rovnako je tiež súčasťou aj exteriérov alebo interiérov jednotlivých domácností. Jedná sa o prírodný materiál, ktorý má obmedzenú životnosť. Správnym prístupom k jeho ošetreniu je však možné jeho životnosť predĺžiť. Základným prostriedkom, ktorým sa v prípade dreva k jeho ošetreniu pristupuje je chemická impregnácia dreva. Čo to však impregnácia vlastne je a je skutočne dôležitá?

dřevěné lavičky

Čo si možno pod slovným spojením impregnácia dreva predstaviť?

Drevo, ktoré sa používa pri stavbách je potrebné chemicky ošetriť. Ošetruje sa pomocou chemickej impregnácie, ktorá ochraňuje stavebné rezivo voči drevokaznému hmyzu, plesniam alebo hubám, ktoré dokážu drevo hĺbkovo poškodiť. Okrem toho tiež drevo podlieha aj práchniveniu, čomu je možné pomocou impregnácie zabrániť. Impregnované drevo je dôležité hlavne pri krokovoch či iných častiach, z ktorých sa dom skladá a sú pre jeho životnosť dôležité.

Je impregnácia dreva naozaj nevyhnutná?

Ak chcete, aby drevo ostalo ako nové čo najdlhšie, skutočne ho impregnujte. Základnou funkciou impregnácie je ochrana tohto dreva. Ak prebehla impregnácia úspešne, životnosť dreva sa dokáže predĺžiť aj o niekoľko desiatok rokov. Existuje viacero druhov impregnácie. Váš výber by mal byť ovplyvnený hlavne tým, o aký typ dreva sa jedná, aké sú jeho základné vlastnosti a rovnako aj tým, akým spôsobom ste sa rozhodli látky nanášať a aké sú ich základné vlastnosti. Ak má byť impregnácia účinná, musí obsahovať biocíd. Biocíd predstavuje chemickú látku, ktorá je základom ochranného náteru. Je charakteristický tým, že je bezfarebný. Predtým, než pristúpite k samotnej kúpe tohto ochranného prostriedku, zistite si dostatok informácií.

stůl

Impregnácia dreveného nábytku

Nielen stavebné drevo, ale aj to v interiéri a exteriéri domácnosti je dôležité držať v čo najlepšej kondícií. Drevo v exteriéri podlieha skaze relatívne rýchlo – jeho nepriateľom je vlhkosť, voda či škodcovia. Je možné ho tiež ošetriť aj špeciálnou impregnáciou, ktorá má fungicídne a insekticídne účinky, ktoré bojujú s hubami, škodcami a plesňami. Ak sa rozhodnete pre impregnáciu, pred jej nanesením musí byť drevo úplne suché, nesmie obsahovať kúsky živice, hrče či rôzne iné chybičky krásy. Po samotnej impregnácií musí byť nanesený ďalší ochranný náter pomocou farby, laku či lazúry. Na stránke www.carodreva.sk nájdete zaujímavé články o tom, ako udržíte drevo vo vašej domácnosti v čo najlepšej kondícii. Vďaka kvalitným impregnačným prostriedkom a dokonale odvedenej práci ostane vaše drevo ako nové skutočne dlho. Na tejto stránke tiež nájdete aj širokú ponuku kvalitných impregnačných prostriedkov za priaznivé ceny.