Veľké koncerny sa zbavujú okrajového biznisu


Nemecký koncern Siemens vyčlenil zo svojho impéria divíziu zdravotníckej techniky a pod názvom Healthineers jej časť predá na burze. Za 15 – 25 % akcií, ktoré by Siemens mal podľa analytikov investorom ponúknuť, by mohol materský koncern utŕžiť od 6-10 miliárd eur.

dohoda

Výrobca röntgenov, tomografov, magnetických rezonancií alebo laboratórneho vybavenia z koncernovej štruktúry nie je zďaleka jedinou zmenou, ktorú Siemensu naordinoval jeho šéf Joe Kaeser. Z pôvodne jednoliatej firmy mieni urobiť holding, ktorého jednotlivé dcéry budú mať dosť autonómie na to, aby mohli lepšie a pružnejšie reagovať na podmienky trhu. „Dnes sme jeden obrí tanker. Musíme sa ale stať koordinovanou a výkonnou flotilou, „opísal Kaeser.
Siemens už takto Kaeser vyčlenil ako výrobcu veterných turbín a zlúčil ho so španielskym producentom veterných elektrární Gamesa. Divíziu vlakov zase zlúčil s francúzskym Alstomom. V oboch novo vzniknutých firmách si Nemci nechali polovičný podiel.

graf

Ak v rámci novovzniknutých holdingov dcéry dostanú dostatočnú autonómiu, predajom častí firmy na burze môžu koncerny pritiahnuť i nových investorov. Tí už nebudú musieť investovať do celého koncernu, ale môžu si vybrať len tie časti, ktorým verí najviac. Kaeser vychádza z predpokladu, že burzová hodnota jednotlivých častí bude vyššia ako trhová hodnota súčasnej jedinej spoločnosti.
Hodnotu Siemens Healthineers odhadujú analytici na 44 miliárd eur. Keby sa aktuálna trhová hodnota celého Siemensu rozdelila podľa podielov na zisku, dostala by najziskovejšie zdravotnícku divíziu hodnota približne 26 miliárd eur. „

kariéra

Kaeser zo Siemensu s obľubou hovorí, že vyčlenenie častí spoločnosti do samostatných firiem urobí z nemeckého giganta opäť pružnú a dravú firmu. Veľké korporácie sa pritom samy o pružnosť pripravili tým, že postupne sústredili rozhodovanie o fungovaní jednotlivých častí do svojich centrál. Ak v rámci novovzniknutých holdingov dcéry dostanú dostatočnú autonómiu, môžu fungovať efektívnejšie. Budú tiež príťažlivejšie pre schopných manažérov.
„Keď chcete najať najlepších manažérov, musíte im dať právomoci niečo zmeniť. U samostatných dcér ich môžu mať. “ Uvedenie Siemens Healthineers na burzu bude prvým testom, či nová stratégia naozaj funguje.