Čo v prípade havárie?

Vzhľadom na mnohé situácie na ceste,  na počet neskúsených a jednoducho nezodpovedných vodičov je možné s istotou povedať, že každý motorista sa skôr alebo neskôr dostane do stavu, keď je účastníkom dopravnej nehody . Situácie blízke nehode nás stretávajú takmer každý deň. 
 
Pokúsim sa teda  popísať  správne kroky v prípade havárie, ktoré sa majú  vykonať v požadovanom poradí.
 
kolize
 

  • Zapnite núdzovú signalizáciu, pokúste sa dostať z auta von, nestrácajte  kontrolu, všetko je už za vami, nepodľahnite panike. Oblečte si vestu !Musíte byť viditeľným.
  • Nainštalujte značku výstražného trojuholníka na cestu. Podľa predpisov je značka inštalovaná vo vzdialenosti pätnásť metrov od vozidla v obývaných oblastiach a vo vzdialenosti najmenej tridsať metrov mimo osád. V opačnom prípade môže vzniknúť  ďalšia dopravná nehoda!
  • Skontrolujte ostatných účastníkov. Ak sú obete,  poranenia zavolajte sanitku 112.
  • Nepodľahnite hrozbám a presviedčaniu, toho kto je za nehodu zodpovedný a nezabudnite volať dopravnú políciu, aby určila skutočnosť, že  naozaj došlo k nehode a ku poškodeniu vozidla, ktorý sami nemôžete objektívne posúdiť. Poisťovňa s tým potom môže mať problém
  • Pred príchodom dopravnej polície nedotýkajte sa auta z miesta havárie, prípadne s nimi telefonicky konzultujte možnosť odtlačenia auta za krajnicu- aby bola spriechodnená doprava.

nehoda

  • Je to naozaj ťažké, ale  namiesto hádok s ostatnými účastníkmi nehody a prázdnych nadávok, je veru lepšie vziať pero, list papiera a napísať všetky škody a okolnosti nehody pred príchodom dopravnej polície. Rovnako je žiaduce, aby sa svedkovia podpísali na tomto liste, iba tak potom môžete požiadať aby list bol pripojený k protokolu o dopravnej nehode a zároveň si urobte zopár fotografii z miesta nehody a poškodeného autá a pošlite ich poisťovni.
  • Po príchode polície s ňou spolupracujte. Nesťažujte policajtom prácu. S papierom o dopravnej nehode sa hneď vyberte do poisťovne. Zistili ste si číslo Zákonnej poistky zodpovedného za dopravnú nehodu, vezmete si číslo svojho havarijného poistenia a všetko ostatné je už na nich.