FORD FOKUS RS


Značka Ford ponúka polozávodný automobil, ktorý je určený nielen na pretekárske dráhy, ale aj na bežné cesty. Toto auto zaujme určite veľa ľudí, ktorí nehľadajú len príjemné zvezenie, ale aj niečo naviac. Športová jazda na okruhu pretekárskej dráhy prináša mnoho adrenalínu a neopakovateľný zážitok. A práve toto všetko tento Fokus vie.
 Ford ilustrace
Motor:           Pod kapotou je ukrytý úplne vylepšený turbodúchadlový preplňovaný radový štvorvalec objemu 2,3 ​​EcoBoost. Výkon motora je neuveriteľných 350 koní pri 6800 ot. za minútu. Krútiaci moment je pri otáčkach 2000-4500 okolo 440 Nm.
 
Jazda:                         Vďaka vyššie uvedeným parametrom motora je jazda veľmi dynamická s neuveriteľnou akceleráciou. Pri rýchlom zošliapnutí plynového pedálu sa naviac ešte aktivuje overboost, ktorý počas pätnástich sekúnd zvýši krútiaci moment motora, až na hodnotu 470 Nm. A to nie je zďaleka všetko, systém Launch Control ešte pomôže rýchlejšie vystreliť vpred bez pretáčania kolies. Zrýchlenie je tiež závratné, sto kilometrovú rýchlosť Ford dosiahne za púhych 4,7 sekundy.
 Ford na cestě
Jazdné módy:Automobil je vybavený štyrmi režimami jazdy, ktorý sa volí pomocou tlačidla na display v menu. Ide o mód normal, sport, track a drift. Mód track a drift sa smie používať len na uzavretej športovej dráhe.
 sportovní automobil ilustrace
Mód drift:       Práve tento mód robí z tohto auta to, prečo stále láka viac a viac vodičov. Mód drift v aute s pohonom všetkých kolies zvýrazní prenos sily na zadné kolesá, ktoré potom majú väčšiu schopnosť pretáčať sa. Odtrhnúť tento Ford z asfaltu je celkom ľahké. Stačí prudko trhnúť volantom a zadok sa začne pretáčať na druhú stranu a v tej chvíli je potreba všetko korigovať plynom bez bŕzd.

História vzniku módu drift
–        Zaujímavosťou je skutočnosť, že drift mode sa do Fokusu RS dostal náhodou. Tyrone Johnson z divízie Ford Performance vraj pri testovaní dynamiky motora tohto modelu, predstavil svojmu šéfovi nastavenie, pri ktorom sa auto čiastočne pretáčalo a to sa mu tak zapáčilo, že požiadal Tyrone Johnsna o ešte väčšie pretáčanie a tak tento mód uzrel svetlo sveta.
 
Pokiaľ Vás článok zaujal a inšpiroval, povedzte si u Vášho najbližšieho dealera Forda o testovaciu jazdu. Alebo si rovno vezmite zo sebou cca 35 tis. EUR a môžete priamo s novým vozidlom odísť.