Kto platí tvorcom free aplikácií?


Dnes už ste zrejme aj Vy jeden z mnoha, ktorý vlastní mobilné zariadenie typu smartfón, alebo praktický tablet. Takže zrejme tieto zariadenia aj pravidelne používate. Mohli ste si všimnúť, že služba Google Play nám poskytuje množstvo aplikácií, ktoré si môžeme stiahnuť zdarma.

telefon

•         Musí v tom byť predsa nejaký háčik, no nie? Legálna stránka a legálna distribúcia aplikácií, to sa predsa nemôže zaobísť bez otázky platby.
Áno, háčik tu je a už možno tušíte, čo mám na mysli. Každá táto aplikácia, ktorú máte zdarma sa nezaobíde bez reklám. My, ako používatelia, by sme ich najradšej všetky zrušili a nechceme byť takouto formou rušení. Lenže, treba sa pozrieť aj na tú druhú stranu.

sms

•         Nemôžeme chcieť predsa niečo len tak úplne zadarmo a bez obmedzení. Nikomu predsa nepadajú pečené holuby z neba rovno na tanier.
Tá druhá strana predstavuje fakt, že k tvorbe tejto aplikácie, ktorú máte zdarma, niektorí ľudia obetovali čas i námahu. A kto im za to zaplatí? Zisk majú práve z toho, že do svojej aplikácie zahrnú pár krátkych reklám, pričom Vám tú aplikáciu potom môžu poskytnúť zadarmo. Sú platení sponzormi, ktorí ich požiadajú, aby tam dotyčnú reklamu výrobcovia vsunuli. Bez toho by prakticky nemali zisk a teda ani motiváciu, aby aplikácie tvorili ďalej. Takto teda fungujú aplikácie cez Google Play.

•         Práve preto sme pri niektorých aplikáciách i hrách na mobilnom zariadení a tablete svedkami toho, kedy máme na výber kúpiť si plnú verziu, ktorá nám sľubuje užívanie aplikácií bez obmedzení a teda hlavne bez prerušovania reklamou.

aplikace

Takže ak sa mám konečne vyjadriť a povedať na túto vec nejaký svoj vlastný názor, tak si myslím následovné. Pokiaľ máte aplikáciu zdarma a občas sa Vám vyhodí nejaká krátka reklama, je to fér. Nesúhlasím však s aplikáciami, ktoré sú takisto „zdarma“, no v podstate v nej bez poplatku nemáte skoro žiadne možnosti. V takom prípade Vám autor aplikácie dáva na javo, že ak mu nezaplatíte, tak Vami v podstate pohŕda. Mám na mysli napríklad aplikáciu The Sims /ide o veľmi známy simulátor rodiny/, kedy bez platby musíte byť svedkami toho, ako Vami ovládananá postavička pije 5 minút vodu, 5 minút sa kúpe a takýmto nezmyslom iba strácate čas.