Nástrahy na cestách

Či už ste vášnivý cestovateľ alebo len taký príležitostný, každému sa pri chystaní na cesty od radosti zamotá hlava a človek mnohokrát podľahne eufórii, no a tak sa stane, že na niektoré veci pri príprave úplne zabudne alebo ich podcení, a potom sa jeho vysnívaná cesta za dobrodružstvom zmení na katastrofu. Cestovatelia určite vedia, o čom je reč, keďže na mnohých absolvovaných cestáchsa v malom percente z nich určite prihodí nejaká „galiba“. Práve preto je dobré myslieť pozitívne, ale pri tom všetkom nezabudnúť na dôslednú prípravu, aby vás nič neprekvapilo.

trh

Ponúkame vám niekoľko rád, čoho sa vyvarovať a čo dodržiavať pri honbe za cestovateľskými zážitkami:

Zvlášť si dávajte pozor na jedlo
Veľký pozor by ste si mali dávať na to, čo dáte v zahraničí do úst, teda nepodceňovať výber stravy. Obzvlášť dôležité je to v exotických krajinách, kde nákazy jedlom alebo kontaminovanou vodou hrozia najviac. Určite nechcete prežiť dovolenku s pokazeným žalúdkom a trávením väčšiny času na toalete. Hrozbou sú takisto aj rôzne špeciality a čerstvé ovocie, hoci nemusí byť hneď pokazené, ale žalúdok našinca naňho nie je zvyknutý a nemusí ho prijať.

S pitím nebalenej vody opatrne
Pozor na bezzávadnosť pitnej vody by ste si mali dávať hlavne v krajinách mimo Európy. Tam vám odporúčame kupovať len balenú vodu a nikdy neskúšať tú, ktorá tečie z kohútika. Práve voda totiž býva zdrojom rôznych nákaz, a preto byť pozorný pri jej pití je niekedy doslova otázkou života a smrti.

hory

Ostražitosť pri krádežiach je namieste
Nezanedbateľnými bývajú na dovolenkách aj krádeže, snažte sa byť maximálne opatrní a ostražití, nenoste so sebou všetky svoje financie a pozor si dávajte aj na svoje osobné veci. Ruksaky a tašky noste vždy pri sebe v takej polohe, aby ste ich mali na očiach.

Pri dodržaní týchto zásad by ste si svoje dovolenky a cesty za dobrodružstvom mali užiť v pokoji a bez finančnej či inej ujmy.