Zelený domov ako bojovník proti bolestiam hlavy

Chémie sa v našich domácnostiach nevyhneme ani v prípade, že by sme prestali používať všetky chemické prostriedky. Toxíny sa totiž uvoľňujú z kobercov, drevotriesky i samotného ošetreného dreva, kozmetiky, či dokonca z oblečenia. zoznámte sa s najväčšími bojovníkmi proti chémii.

aloe
 
ALOE VERA
Táto rastlinka funguje doslova ako čistička vzduchu. Najlepšie  pohlcuje chemické látky, ktoré sa uvoľňujú  z čistiacich prostriedkov. Ak sa na rastline objavia hnedé škvrny, mali by ste spozornieť, pretože sa vám snaží dať najavo, aby ste to s tou čistotou nepreháňali. Tento jav sa totiž objaví vtedy ak je hladina týchto chemických látok na rizikovej hranici.
 
FIKUS
Dobre známa izbová rastlina. Menej známy je už fakt, že vynikajúco filtruje interiérové  ovzdušie. Jeho špecializáciou je formaldegyd, amoniak a benzén. Tajnou zbraňou sú jeho mäsité listy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako povoskované. Ak máte deti, alebo domáce zvieratá, využite radšej inú rastlinu. Fikus je totiž jedovatý.
 
CHRYZANTÉMY
Formaldehyd sa do ovzdušia vylučuje najčastejšie. Nájdeme ho lepidlách, cigaretovom dyme, no dokonca aj v dreve, kozmetike, alebo textíliách. Aj keď chryzantémy nepatria medzi bežne pestované izbové rastliny, sú na odstraňovanie formaldehydu z ovzdušia tie najlepšie.
 
BREČTAN
Benzén a formaldehyd z bytu odstráni aj brečtan. Táto popínavá rastlina však dokáže dorastať do extrémnych rozmerov. Preto si do bytu zadovážte zmenšenú formu brečtanu v črepníku.
 
SVOKRIN JAZYK
Svokru v spálni nechce mať ani nikto. Mali by ste to však zvážiť, pretože rastlina s vtipným názvom- svokrin jazyk dokáže vyrábať obrovské množstvo kyslíku. Ten je pre telo dôležitý najmä počas spánku. Vďaka dostatku kyslíka sa ráno zobudíme svieži ako rybička. Svokrin jazyk by sme preto mali umiestniť práve do spálne.

břečťan
 
PAPRADE
Z textílií a odmasťovacích prípravkov sa vylučuje xylén. Práve izbové odrody papradí dokážu túto látku eliminovať. Siahnite určite po šľachtenej odrode, nie papraď z lesa. Tá by v interiéri s najväčšou pravdepodobnosťou nemala šancu prežiť.
 
Ak chcete, aby rastliny plnili funkciu čističky vzduchu, musíte sa o nich aj patrične starať. Základom je pravidelné odstraňovanie prachu z listov. Na tento úkon môžete použiť navlhčenú handričku, alebo štetec a pri rastlinách, ktorým nevadí väčšia dávka vody, i sprchovanie vo vani.