Kupujeme chatu


Rozhodli ste sa zaobstarať si chatu pretože vás už nebaví neustále ruch mesta. Očakávate filmovú idylku a romantiku. Pomôžeme vám ale, ako vybrať čo najlepšie lokalitu a samotnú chatu.
 chata v Itálii
Pre takéto víkendové sídielko je najlepšie vybrať čo najpokojnejšiu lokalitu. Dobré sú napríklad maličké dedinky schované v horách alebo údoliach. Zvyčajne je k nim však aj ťažší prístup, preto je potrebné zvážiť naše možnosti ako napríklad či naše auto dlhodobo zvládne prekonávať také adrenalínové cesty. Pokiaľ nie, môžete na svoju chatu jazdiť na bicykloch či nechať auto na neďaleko prístupnom mieste a ďalej si dopriať menšiu turistiku. Pokiaľ nechcete však riešiť takéto problémy, vyhľadávajte známejšie lokality a chatové oblasti kde budete mať však zrejme aj dosť susedov a hlučnú noc. Počítajte však aj s jednoznačne vyššou cenou. Možné je ale aj to, že takáto chata bude v omnoho lepšom stave čo teda určite je výhodou. Ťažko však určiť, kde je väčšie riziko vykradnutia.
 starý seník
Potrebné je tiež pozerať aj na stav chaty. Určite sa neoplatí kupovať starú chatu prežratú chrobákmi, ktorá sa chystá každú chvíľu spadnúť. Tiež nie je vhodné kupovať chatu v záplavových oblastiach, v oblastiach kde často horí alebo podobne. Dnes už treba tiež pozerať na to, aby ste nemali ani veľký hluk od lesných strojov a píl. Keď už nájdeme vhodnú lokalitu a aj priamo chatu v nej, určite vám každý odporučí jej obhliadku. A my nie sme výnimkou, predsa len tak skutočne zistíte či vám bude vyhovovať.
 chata u jezera
Chata je kúpená a my sa chystáme čiastočne zabývať. Možno budeme musieť bojovať s myšami. Ale všetko sa dá keď sa chce. Rozhodne je dobré nechať si dostatok peňazí bokom a nevraziť všetky len do samotnej kúpy. Väčšina chát potrebuje mnoho opráv, najčastejšie medzi ne patrí nová strecha. Mnoho ľudí si do chát necháva spraviť krb alebo prerába pôvodný. Pomerne rýchlo ju vyhreje a hlavne pekne vyzerá. V niektorých sa dá počas studených nocí aj opekať. Nezabudnime samozrejme ale zaobstarať si drevo, najlepšie nechať si doniesť priamo na chatu.
 
Všetko najdôležitejšie už viete a tak teda hor sa do kúpy!