Prieskum solventnosti mladých Európanov

Pre analýzu zbierali údaje na starom kontinente a ukázalo sa, že u nás 30 %  tínedžerov bojuje s nedostatkom peňazí. N
 
Rebríček odhalí, v ktorej krajine trpia mladíci s peniazmi najmenej a v ktorej najviac.
Vo Fínsku sú na tom najlepšie, len 2% trpí nedostatkom.

dívka

2. V Luxemburgu 8%
3. Estónsko 11%
===
18. Rakúsko 26%
20. Slovensko 30%
===
26. Maďarsko 38%
27. Grécko 45%
28. V Španielsku sú na tom najhoršie – až 48 percent má málo peňazí.
 
 
V rámci 28 krajín EÚ až tretina z nich, vo veku 16 až 24 rokov si nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity z finančných dôvodov. Potvrdzujú to aj slová analytičky Slovenskej sporiteľne (Lenka Buchláková). Podľa údajov Európskeho štatistického úradu sa to najviac týka práve stredoškolákov. Štvrtina z nich v prieskume povedal, že nielen kvôli nedostatku peňazí vynechávajú takéto aktivity, ale chýba im aj samotný záujem.
 
 Chlapci (25 %) pritom majú menej finančných prostriedkov ako dievčatá (21 %).  Odborníci finančných oblastí odporúčajú rodičom, aby svoje dieťa naučili hospodáriť s peniazmi už od veku, keď začnú ovládať základy matematiky. Richard Modrák z PARTNERS GROUP SK hovorí, že deti po dovŕšení 10 rokov sú pripravené používať bankový účet.
Zdôrazňuje, že pokiaľ im otvoríme účet a vkladáme naň peniaze, následne naučíme mladíka s nimi narábať, získa cenné skúsenosti a zručnosti do života. Bude sa ľahšie orientovať v reálnom svete financií.

teenager
 
Okrem zabezpečenia vreckového od rodičov, mládež od 15 rokov môže chodiť na brigády a získať tak bohatšie skúsenosti. Pri uplatnení odvodovej výnimky a odpočítateľnej položky pri mesačnom zárobku do výšky 200 eur študentov sa netýkajú sociálne a zdravotné odvody ani daň, tvrdí odborník na dane.
 
Peniaze sa často používajú ako darček.
Stredoškoláci tak dostanú priemerne 100 € mesačne, prevažne ako vreckové. Mnohí rodičia či starí rodičia pre dieťaťa k rôznym sviatkom aj oslavám zvolia peňažný darček, čo im zlepšuje ich finančnú situáciu. Mladí si z týchto prostriedkov kupujú desiatu, obed či dokonca výlety a míňajú na posedenie s kamarátmi. Niektorí si odkladajú a  kupujú aj elektroniku, ako napríklad nový model počítača či telefónu.
 
Róbert (21 rokov), študent Technickej univerzity v  Košiciach minie 55 eur.
Na kino, predstavenia a na divadlo minie 30 eur, na šport 25 eur. Peniaze na to získa od svojich rodičov. Mesačne dostáva spolu až 350 eur.
 
Adam (20 rokov), študent z Bratislavy  minie mesačne 50 € na piatkové kino alebo na posedenie s kamarátmi. Popri štúdiu pracuje na dohodu – občas pomáha v počítačovom servise alebo na jednorazových brigádach a zarobí si približne 250 eur.
 
Ivana (21 rokov), študentka v Dolných Kubín utráca až 75 eur.
Ale brigádu je pravidelne, no dostáva aj vreckové. Spolu to činí okolo 490 eur. Na šport minie 25 eur, na koncerty, kino, divadlo či iné kultúrne podujatia 50 eur.