„Spánok na mieru,“ alebo prečo investovať do kvalitných matracov?


Všeobecne platí pravidlo – čím vyššia hmotnosť človeka, tým tvrdší matrac a naopak.
Muži sú obvykle ťažší než ženy. Okrem iného, aj z tohto vyplýva fakt, že prevažne ženy siahajú po mäkších posteľných matracoch, kým mužom sa oveľa lepšie odpočíva na tvrdých.

Mäkkosť a tvrdosť matraca zaváži aj z iného dôvodu. Ak spíte v noci na chrbte a na bruchu, potom si zaobstarajte tvrdší typ matraca. Ak však prespíte väčšinu času na boku, je pre Vás ideálny mäkký. Veľmi obľúbené sú dnes matrace, ktoré sú z jednej strany tvrdé a z druhej mäkké – obojstranné.
Aký by sa hodil Vám?
pohodlný spánek
Okrem váhy, existuje pri výbere zo širokého spektra produktov tohto typu mnoho dôležitých faktorov. Ponuka materiálov a výrobných technológii je naozaj pestrá. Je priam umením zvoliť si ten správny model. Navyše ak nemáte žiadne skúsenosti. Postupy výroby kvalitných matracov sa stále zdokonaľujú. Často sa dnes vyrábajú z rôznych druhov pien.

Ten, kto sa v noci potí ocení matrac vyhotovený zo „studenej peny“. Počas noci totiž poskytuje komfort v podobe priedušnosti a nočné potenie tak  minimalizuje. Peny sa často kombinujú. Všeobecne známa je „pamäťová pena“, ktorá reaguje na telesnú teplotu, perfektne sa prispôsobuje telu a navyše izoluje pohyb, pričom rovnomerne rozkladá váhu tela po dĺžke matraca. To vedie, okrem podpory správnej línie chrbtice, k menej častému javu – „prehadzovania sa“ na posteli. Tým prispieva ku kvalitnému spánku a taktiež k prevencii preležanín. Odolné elastické latexové matrace alebo matrace z „biopeny“ obsahujú prírodné oleje (aloe vera, ricín proti roztočom a pod.) vhodné najmä, ale nie výlučne, pre  alergikov. Ak ste alergik preferujte matrace, ktoré odstáli v  hypoalergénnom teste.
odpolední odpočinek
Niektoré matrace sú obohatené o postriebrené vlákna pre ochranu proti baktériám. Naozaj je si z čoho vyberať. Menej známe „gélové matrace“ uvoľnia svaly gélovými segmentmi, ktoré sú v nich zakomponované. Zámer zrelaxovať svalstvo a dokonale sa prispôsobiť telu sledujú pružinové matrace s pružinami uloženými v akýchsi ochranných „taštičkách“. Čím viac pružín matrac má, tým lepšie zohľadní váhu a napodobní polohu Vášho tela.

Každý matrac musí súhlasiť s rozmermi a typom roštu! Ak máte lamelový rošt, nekupujte pružinový matrac. Tento voľte k pevnému roštu a pod. Moderné matrace majú poťah. Ten je možné vyzliecť a mal by sa Vám zmestiť do práčky.

Ak hľadáte matrac na manželskú posteľ, lepšie bude investovať do dvoch matracov namiesto jedného veľkého. Jednotlivý matrac sa totiž prispôsobuje hmotnosti každého človeka zvlášť. A navyše – ak máte manželskú posteľ s veľkým matracom môžete pri zmenách polohy počas noci rušiť svojho partnera (v oveľa vyššej miere, ako pri oddelených matracoch). Populárne „feng shui“ síce hovorí o oddelených matracoch v negatívnom zmysle, ale jedna veľká spoločná plachta tento problém zmierni tým, že zakryje vzniknutú medzeru medzi nimi.

Nechajte si poradiť od profesionálov priamo v obchode.Matrac si najprv na nejaký čas vyskúšajte a ak Vám nebude vyhovovať pokojne ho vráťte a zaobstarajte si iný. Vyberajte radšej kvalitné matrace a (pokiaľ je to len možné) nehľaďte na cenu! Táto investícia sa Vám vráti v podobe plnohodnotného spánku. Prajeme Vám šťastný výber a pokojný spánok.