Vestičky a pláštiky pre malých psíkov


Obliekanie havkov je dnes  úplne bežnou súčasťou našich životov. Je naozaj týmto zvieratkám vonku zima a treba ich obliecť, alebo ide o prehnanú starostlivosť niektorých majiteľov? V chladných mesiacoch nikto z nás nechce ochorieť a investuje do teplého, kvalitného oblečenia. Kupujú sa svetre, zimné bundy, kabáty, šály, rukavice a pod. A ak je zima nám ľuďom, potom je zima aj psíkom, ktorí s nami bežne  žijú v teplých domovoch.
pes ve vestičce
Z pojmu psičkárska móda niekomu doslova „stoja vlasy dupkom“ a druhí obliekanie psov milujú. Každopádne na jeseň a v zime je dôležité, aby sme niektoré malé plemená pri dlhších prechádzkach teplo obliekli. Sú totiž náchylné na prechladnutie. Oblečenie potrebuje psík hlavne vtedy, ak žije v byte. V zime totiž kúrime a prechod z teplého prostredia do chladu je zdravotne náročný nielen pre nás, ale aj pre nich.

Ak Váš psík nemá rád dážď a je evidentné, že v takomto počasí by bol najradšej ostal doma v teple, zaobstarajte mu nepremokavý pláštik alebo vestičku proti dažďu. V snehu sa bude spokojne prechádzať a hrať v  zimnej vetrovke. Dôležitá je kvalita výrobkov a vhodný výber podľa počasia. Psík sa nesmie v bundičke prehriať. Ich teplota je totiž niekoľko krát vyššia ako ľudská. Vhodná, zateplená, primeraná, zimná vestička alebo mikina osvedčenej značky je ideálna na jeseň aj zimu.

spící čivava
Ktoré psíky potrebujú ochranu pred chladom najviac?

Aj keď majú psi vlastný spôsob ako si udržať teplotu a prispôsobiť sa chladným poveternostným podmienkam (pomocou tuku a srsti), niekedy je nutné im trochu pomôcť.
A to z toho dôvodu, že sme ich domestikovali. Ak nášho miláčika neotužujeme a napriek tomu mu včas nekúpime zimné kabátiky a vestičky, môže sa mu to odzrkadliť na zdravotnom stave. Najskôr môže chytiť zápal močových ciest a môžu ho začať bolieť kĺby. Preto je naozaj dôležité myslieť na zdravie nášho psíka, a to proaktívne – otužovaním. Ak je slnečno nie je nutné to s oblečením preháňať.

čivava v dece
Zime ľahko podľahnú šteniatka, malé psi, ktoré majú krátke nožičky – obzvlášť chiwawa (či už dlhosrstá alebo krátkosrstá), taktiež yorkshirský teriér a iné malé plemená, krátkosrsté a bezsrsté plemená a v neposlednom rade choré a staré psíky.

Je všeobecne známe, že psi sa vzájomne očuchávajú a takto komunikujú. Odopierať im preto túto základnú potrebu tým, že im každý deň oblečiete bundičku, ktorá im zakryje aj zadné labky a ponechá len otvor na potrebu je nevhodné! Psík musí mať zadoček ľahko prístupný pre druhého havka, aby sa mohli spoznávať po pachu.

Pamätajte si, že pre psa je odev vždy neprirodzený!Znemožňuje mu prirodzený pohyb, obmedzuje vylučovanie pachov a pokiaľ je ťažký môže mu zaťažovať aj kĺby. Vyberajte teda oblečenie uvážlivo a racionálne. Prípadne si nechajte poradiť od predajcu v „pet-shope“, alebo cez internet.