Všetko pre dobrý spánok

Pri zariaďovaní detskej izby sa asi najväčší dôraz kladie na výber postele. Aby bola vyhovujúca po každej stránke. V prvom rade musí byť pohodlná a spĺňajúca aj tie najprísnejšie kritériá pre zdravý spánok dieťaťa. Toto by mali spĺňať hlavne kvalitné matrace, ktoré s výberom postele samozrejme veľmi úzko súvisia. Rodičia si ale môžu vybrať z množstva ponúkaných typov detských postelí, ktorých je na trhu naozaj neúrekom. Ako si teda vybrať tú správnu?

dětská postel

Dôležitá už od narodenia
Na začiatku by dieťa malo mať svoju vlastnú detskú postieľku. Aj keď možno v noci prespí väčšinu času v rodičovskej posteli, ak to tak rodičom viac vyhovuje, detská postieľka by mala patriť medzi základné vybavenie, ktoré zabezpečíte ešte pred príchodom dieťatka do domácnosti. Dieťa potrebuje svoj vlastný priestor, kam ho uložíte a ono môže odpočívať. Nie vždy sa vám totiž podarí byť mu nablízku a keď sa začne čoraz viac pohybovať, spánok v rodičovskej posteli môže byť pre neho nebezpečný kvôli možnému pádu. Detské postieľky sú vďaka bočným zábranám z tohto hľadiska oveľa bezpečnejšie.

Keď nám dieťa rastie…
Postupom času začne byť pre dieťa spánok v detskej postieľke nepohodlný. Drobec rastie a do postieľky sa už jednoducho nezmestí. Tu rodičia stoja pred rozhodnutím, akú posteľ kúpiť. Zvážiť by mali viacero faktorov. V prvom rade by mali vybrať kvalitný materiál, ktorý vydrží dlho a je pre deti bezpečný. Najlepšou voľbou je každopádne drevo. Ďalším hľadiskom, ktoré je rovnako veľmi dôležité je, rozhodnúť sa, či kupujete dieťaťu posteľ len na pár rokov alebo až do puberty či dospelosti, kedy si už svoju posteľ vyberie samo. Obchody totižto ponúkajú množstvo krásnych detských postelí, vyzdobených rozprávkovými postavičkami, ktoré ale určite pre dieťa budú vzácne len istý čas a postupne ako rastie z nej doslova vyrastú. Aj to treba brať pri výbere postele do úvahy.

palandy

Detské postele bývajú často zabezpečené aj takzvanými bočnicami, ktoré majú zabrániť pádu dieťaťa z postele. Je to veľmi praktický bezpečnostný prvok, ktorý sa dá v prípade, že ho už dieťa nepotrebuje, jednoducho odmontovať. Súčasťou detských postelí bývajú často i úložné priestory, čo je tiež veľmi užitočné, pretože každý dobre vie, že pri deťoch toho miesta na drobnosti nikdy nie je dosť. Hlavne v panelákových bytoch, kde miesta nebýva veľmi nazvyš, sú veľmi obľúbené poschodove postele, ktoré sú skvelým spôsobom ako ušetriť priestor v detskej izbe pokiaľ máte viac detí. Výber postelí pre deti je naozaj široký a je len na rodičoch a samozrejme aj na deťoch, ktorá bude tá pravá.