Vyššie príplatky za prácu v noci, vo sviatok a cez víkend


Veľmi aktuálna a populárna je táto téma medzi Slovákmi. Hlasuje sa o nej v parlamente a v rádiách často počuť diskusie na túto tému. Slováci ju nevedia ovplyvniť, môžu len dúfať, že to bude tak ako by si želali oni. Pretože referendum sa konať na túto tému pravdepodobne nebude.

mapa

Štátny rozpočet

Slovenská republika chce do roku 2020 vyrovnať svoje výdavky s príjmami. Tak aby sa nevytváral deficit štátneho rozpočtu. Je to podľa nej reálne a drží sa toho, že to dosiahne. Toto opatrenie patrí do sociálneho balíčka Slovenskej republiky, ale sleduje sa za ním aj zvýšenie príjmu štátneho rozpočtu. Pretože tým, že zamestnanci budú viac zarábať za prácu vo sviatok, v noci alebo cez víkend sa zvýši ich príjem. Ten príjem sa musí zdaniť a keďže bude vyšší, vyššie budú aj dane. Vyššie dane sa odvedú do štátneho rozpočtu a tým pádom sa zvýši jeho príjem.

práce

Aký je zámer?

Podľa môjho skromného názoru je toto jediný dôvod, prečo prišli traja poslanci s týmto návrhom. A nie ten názor, ktorým sa oháňajú, že chcú dať viac peňazí zamestnancom, ktorí si to zaslúžia. To je podľa mňa len taký krycí manéver toho všetkého čo chcú dosiahnuť.
Všetky tieto financie pôjdu z vreciek zamestnávateľov, takže vláda na to neminie ani cent. Keby chcela naozaj pomôcť zamestnancom, aby viac zarábali, dali sa prijať iné opatrenia, ktoré by im zabezpečili lepšie zvýšenie platu, ale by boli financované Slovenskou republikou. Lenže to nie je v jej záujmoch predsa.

parlament

Ako to dopadne?

Otázkou stále zostáva, čo na to povedia zamestnávatelia a či budú chcieť zamestnancom zaplatiť tie príplatky, ktoré im budú sľúbené. Na to však teraz neodpovieme, pretože opatrenie nie je ešte schválené, takže stále ostáva vo hviezdach ako to vlastne dopadne a či sa zamestnanci dočkajú vyšších platov a poslanci vyšších príjmov do štátneho rozpočtu v podobe daní.