Založenie verzus kúpa založenej firmy

Ak je nejaký začínajúci podnikateľ, ktorý chce rozbehnúť svoj biznis, ale aj keď ide o nejakého skúsenejšieho živnostníka alebo zabehnutého podnikateľa, ktorý ale chce rozšíriť svoje podnikanie, vo všetkých týchto prípadoch vravíme o ich spoločnej potrebe- musia disponovať nejakou firmou, ktorá bude zapísaná v Obchodnom registri SR a bude mať splnené aj ďalšie dôležité pohľadávky (napríklad registráciu na daňovom úrade).

Úradná pečiatka

Tým, že sa obchodná spoločnosť zapíše do Obchodného registra, vlastne vznikne. Hoci práve tento proces nemusí byť taký jednoduchý ako sa zdá a zvyčajne zaberie veľa času. A nie je pri ňom záruka, že takýto zápis bude prebiehať hladko a bez komplikácií a či sa vôbec podarí. Je potrebné tu zapísať napríklad aj firemné sídlo a v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným splatiť základné imanie vo výške 5 000 eur. Potom je potrebné doložiť aj zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu.

  • A pri registrácii firmy na daňovom úrade zas nie je vylúčené, že vám tento nedá príliš vysokú, priam likvidačnú zábezpeku.

A to je iba niekoľko faktorov, ktoré nás pri zakladaní firmy práve napadli.

Teda áno, zaberie to dosť času a úradných povinností, ale ako vidíte, určite to nebude ani zadarmo a pýta si to aj kapitál. Ak teda niekto s určitosťou tvrdí, že založenie novej obchodnej spoločnosti vás vyjde podstatne menej ako kúpa tej založenej, nie je to zas tak úplne isté.

Prázdna peňaženka

Kvôli doteraz všetkým zmieneným faktorom preto podnikatelia v mnohých prípadoch volia pripravené firmy na predaj na slovensku. A to napríklad tí, ktorí vidia príležitosť a chcú rozbehnúť obchody v čo najkratšom čase miesto toho, aby vyčkávali na úradoch. Alebo tí, čo sa v dotyčných byrokratických poriadkoch príliš nevyznajú, nakoľko s podnikaním ešte len začínajú. Či tí, ktorí sa boja, že im daňový úrad udelí vysokú zábezpeku (tomu sa vyhnú, ak si kúpia založenú firmu, ktorá je už registrovaným platcom dph).